Su yalıtımı, yapıların çok su alan hacimlerinde ve genel olarak su ile karşılaşabilecek ortamlarda yapılması şart olan bir uygulamadır. Bunun nedeni su hasarının öncelikle hayatı, daha sonra ise yapıların sağlığını mali olarak yüksek fiyatlarla onarılabilecek şekilde olumsuz etkilemesidir. Su yalıtımı doğru yapılmayan bölgelerde su hasarı, rutubet (nem) hasarı ve sağlık açısından problemli küf oluşumları gözlenir ve bunlar yapının ömrünü önemli derecede azaltır.

Revestech, Nietos Group’un 1945 yılında Alicantede plastik tekstil üreticisi olarak başladığı bir firmadır. Çeşitli inovasyonlarla ve eklenen bölümlerle farklı birçok endüstri alanına hizmet için plastik malzemeler üreten bir markadır. Kalite standartları açısından UNE EN ISO 9001:2015 kalite sertifikası bulunması ile standartlara uygunluğu korumaktadır. Aynı şekilde, su yalıtım levhaları, tüketiciye, şirketlere veya kamu idarelerine ürünün güvenliği ya da performansı hakkında bilgi sağlayabilecek temel gerekliliklerle ilgili zorunlu mevzuata uygunluğu garanti olarak gösteren CE sertifikası bulundurmaktadır.

Revestech Ürünleri İle Yalıtım Çözümleri

Revestech malzemeleri ile su yalıtımı birçok farklı alanda işlevsel olarak uygulanabilir. Bu nedenle su yalıtımı gereken hacimler için çeşitli amaçlara yönelik ürünler geliştirilmiştir.

Çatıda Su Yalıtımı Uygulamaları

AIR, termoplastik poliolefinlerden oluşan su geçirmez, nefes alabilen, hafif ve dayanıklı çok katmanlı bir membrandır. Sızmanın neden olduğu neme karşı etkilidir. Eğimli çatıların altındaki yoğuşma oluşumunu engeller. Beton, ahşap ve sandviç panel tanlarda, soğuk veya sıcak her türlü eğimli çatıda, kiremit ve arduvaz altında kullanılabilir. Uygulama bu adımları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Yalıtım paneli
 2. AIR zarı
 3. Taramalar
 4. Havalandırma
 5. Buhar bariyeri
 6. Kirişler

Su geçirmez olmasının yanında su buharına karşı geçirgen yapıdadır. Yapının yağmur suyuna ve kardan sızan suya karşı koruyup zarar görmesini engeller.

Seramik, Porselen, Mermer ve Doğal Taş ile Yapılan Uygulamalar

DYSO membranı, iç ve dış mekanlar için tasarlanmış esnek, ayırıcı bir membrandır. Yatay hareketleri absorbe eder ve fayans yapıştırıcısıolan C2-S1 ile yapışmasına olanak sağlayan polipropilen liflere sahiptir. Yapısı, kapalı hücre şeklinde düzenlenmiş bir elastomer tabakasından oluşur. Kurulumu birkaç adımda özetlenecek olursa;

 1. Yapı: Orijinal zemin yeterince dayanıklı ve temizse uygulama seramik, porselen ve mermer gibi zemin yapıları içerebilir.
 2. C2-S1 fayans yapıştırıcısı: Bu aşamada tercihe bağlı olarak öncesinde yerden ısıtma ağı kullabilir.
 3. DYSO membranı
 4. Kaplama şeklinde uyguanabilir.

Çok Fonksiyonlu Su Yalıtımı

Revestech ACU 200 ürünü yalıtım, darbe sesinin azaltılması ve yapıların buhar basıncının dengelenmesi için çok işlevli sistemdir. 4 farklı katmandan oluşur. Bu aşamalarda zemin üzerine C2-S1 fayans yapıştırıcısının üzerine ACU200 membranı kullanılır ve bu sayede su yalıtımının yanında diğer avantajları da sağlayan bir koruma sağlanmış olur.

Bu ara su geçirmez membran topraktan gelen nemin karo ve derzlere nüfuz etmesini önler. Su, suda çözünen tuzları ve doğası gereği nemi taşıdığından bu uygulama ile yapının kılcallık ve küf nedeniyle hasar görmesi engellenir. Oluşabilecek kırıklar ve 4 mm’ye kadar yatay çatlakların emilmesini sağlar. Aynı zamanda hareketleri absorbe ederek mevcut çatlakları kapatabilir.

Komple Su Yalıtımı Uygulaması

DRY50 montajı kolay bir membran olarak duşun, duvarların ve zeminin altına ince bir seramik yapıştırıcısı kullanılarak uygulanır. Memran lifleri, betonla tam bir tutuş sağlamak için idealdir. Yüzde yüz su geçirmez bir yapıdadır. Kauçuk boya veya su geçirmez çimento gibi nispeten daha az güvenilir uygulamalarda oluşan nem sorunlarını tamamen çözer.

Revestech DRY40

Bir tekstil, su yalıtım membranıdır.

Özellikleri;

 • Her iki tarafı polipropilen geotekstil malzeme ile kaplanmış olup 1,5 m eninde EVAC membranlardır.
 • Yüzde yüz su sızdırmazlığı sağlar.
 • Su buharına engel olur.
 • Levha olarak kurulurken kullanılan C2 S1 / S2 yapıştırıcı çimento ile mükemmel kavramaya sahiptir.

Kullanım alanları;

 • Küçük ölçekli yüzeyler (balkon ve teraslar)
 • Küçük çatıların döşeme altları
 • banyolardaki seramik altları
 • Islak hacimli iç mekanların duvarları ve zeminleri gibi su alan bölgelerdir.

Revestech gibi uluslararası su yalıtım markalarının ürünleri hakkında bilgi almak için e-santiye.com‘u ziyaret edebilir ve servisimizden yararlanabilirsiniz. Benzer su yalıtımı çözümleri ve fikirleri için blog sayfasından yaralanabilir, destek için iletişime geçebilirsiniz.