Suyun girerek zarar vereceği taş, ahşap ve metal gibi yerlere su yalıtımı yapılabilir. Yalıtım yapılmasındaki amaç suyun tahribatını önlemektir. Bina temelleri, yapı çatıları, balkon duvarları, daire banyo ile tuvaletleri ve dış duvarlar gibi yerler su yalıtımına ihtiyaç duyar. Suyun sebep olduğu küf, mantar, zeminde oluşan rutubet bir süre sonra insan sağlığını tehdit eder. Doğru yalıtım malzemesi seçildiği sürece suyun ortaya çıkardığı olumsuz durumlar engellenmiş olur. 

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Yalıtım için malzemenin sağlamlaştırılması ya da yeniden inşa edilmesi yeterli olmaz. Suyun akışına engel olunamadığı için suyun zemine değmesinin önüne geçmek gerekir. Bunun için de doğru malzemelerle su yalıtımı yapılmalıdır. Yeraltında su kaynaklı problemler için bohçalama metodu yapılır. Binanın tüm temeli sarılır ve dışarıdan suyun gelip bina temelini zayıflatması önlenir. Çatılarda ısı yalıtımı ile birlikte yapılmalıdır. Bu sayede hem suyun tahribat gücü azalır hem de su yalıtım uzun ömürlü olur. Banyo ve mutfak gibi yerlerde yalıtım için çimento ile birlikte seramik ve fayans kullanılır.

Su Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Yalıtım malzemeleri uygulama alanlarına göre farklılık gösterir. Banyo, mutfak ve tuvalet gibi yerlerde daha çok çimento esaslı yalıtım malzemeleri kullanılır.

Bitüm kauçuk esaslı yalıtım malzemesinde lateks ve silikon vardır. Sıvı kauçuk kaplama da denilen bu yöntemle büyük ve endüstriyel projelerde bile yalıtım sağlanabilir.

Bitümlü membran uzun süre koruma sağlayan yalıtım malzemesi olup tüm zeminlerle birlikte köprü gibi büyük projelerde bile kullanılabilir. Yüksek düzeyde koruma sağlayarak inişli çıkışlı yerlerde bile yalıtım sağlar.

Epoksi zemin kaplama kimyasallarla temas halinde bile dayanıklıdır. Leke tutmaz, kolay temizlenebilir ve aşınmalara karşı dayanıklıdır. Çatlakları çok iyi doldurduğu için her türlü yüzeyde kullanılabilir.

Poliüretan enjeksiyon daha çok su kaçaklarında kullanılır. Uygulandığı bölgeye yerleşir ve su ile genleşerek çatlakları kapatır. Kapanacak en ufak yer kalmayana kadar bu işlemi devam ettirir. Kristalize yalıtım malzemesinde kuvars kumu ve çimento karışımı kullanılır. Betonlarda var olan çatlak ve kılcal damarları doldurur. Bu yalıtım malzemesi daha küçük yapılı çatlaklarda etkilidir.

Akrilik likit membran su bazlı olup kullanımı kolaydır. Fırça ile sürüldükten sonra katılaşır ve yalıtım için bir tabaka oluşturur. Özellikle çatı, teras ve bodrum gibi yerler için idealdir.

en-iyi-su-yalitim-malzemeleri-1

En İyi Su Yalıtım Malzemeleri

İyi bir su yalıtım malzemesi suyun geçirgenliğini önemli ölçüde yok eder. Doğru yalıtım malzemesi seçilirse kullanılan ürün ve zemin arasında küf ve mantar oluşması engellenir. Yalıtımı en iyi düzeyde sağlayacak iki en iyi yalıtım malzemesi vardır. Kullanılan yere ve işlevine göre dilediğinizi seçebilirsiniz.

Revstech Ürünleri

Yalıtımı en iyi sağlayan ürünlerden biri olan Revestech ACU 200 yüksek seviyede verimlilik sağlar.  Yalıtım membranı olarak bilinen bu ürün 15 desibele kadar ses yalıtımı gücüne sahiptir. Çatlakları köprüler ve deliklerden gelecek su sızıntılarını da önler. 4 farklı katmandan oluştuğu için uzun süre rahatlıkla kullanabilirsiniz. Duvar ve zeminlerden ziyade seramik kaplama dahil her türlü yüzey ve alanda kullanıma uygundur. Kullanımı oldukça pratik olduğu için istediğiniz yüzeyi kendiniz bile kolayca yalıtabilirsiniz. Zemine ilk olarak C2-S1 fayans yapıştırıcısı uygulanır. Daha sonra üzerine bu ürün kullanılırsa üstün koruma sağlanır. Ara bir katman oluşturan bu ürün yüzeye gelen nemin zemine işlemesini engeller. Nemi ve suyu taşıdığı için de küf ve mantar oluşumu meydana gelmez.

Masterseal Ürünleri

Etkili ve uzun ömürlü su yalıtımı için MasterSeal 525 de kullanılabilir. Çimento ve akrilik esaslı olup iki bileşenlidir. Su ile birlikte taşınan tuzlara ve atmosferdeki gazlara karşı etkili bir bariyer sağlar. Çimento ve beton yapılı yüzeylerde dıştan ve içten rahatlıkla uygulanabilir. 80 mm üzerinde betona eş değer koruma gücü vardır. Karbonlaşmaya ve klora karşı dayanıklı olduğu için içme su depolarında bile güvenle kullanabilirsiniz. Donma ve çözünmelere dayanıklı olduğundan uzun süre yalıtım sağlayabilir. 1 gün önce atılmış betona bile yalıtım amacı ile kullanılabilir.

 Su yalıtımı ürünlerini satın almak için e-Şantiye web sitesinden sipariş verebilirsiniz. İhtiyacınız olan daha birçok su yalıtım malzemeleri için siteyi ziyaret edip merak ettikleriniz hakkında bize iletişim kanallarımız ile ulaşıp detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.