Yapı ve inşaat sektöründe poliüretan köpük, güçlü olduğu kadar hafif, iyi performans gösteren ve çok yönlü bir polimer malzemedir. Bu malzeme, binalarda yalıtım ve sızdırmazlık sağlarken ayrıca, estetik olarak da geliştirmeye yardımcı olabilir. 

Köpükler, binalarda yapılan izolasyon işleminde farklı malzemeler ve yapıştırıcılar ile birlikte kullanılabilen özellikte bir bileşene sahiptir. Böylelikle yüksek performanslı yalıtım sağlarken, enerji maliyetlerini düşürerek, sera gazı emisyonlarını azaltabilirler. Ayrıca binaların güçlenmesini sağlayarak direncini arttırabilirken, şiddetli hava koşullarına karşı dayanıklı kılarlar. Üstelik tamamen kürlenmiş olanlar, EPA(ABD Çevre Koruma Ajansı) tarafında da ”atık ve toksik olmayan” bir malzeme olarak kabul edilmiş olmasıyla çevre dostudurlar. 

Poliüretan Köpük Tanımı 

Tek kompenentli olan poliüretan köpük, sızdırmazlık ve yalıtım sağlamak amacıyla kullanılan bir malzemedir. Özelliklerinden en avantajlı olan hızlı kürleşmesi ve  kaliteli bir montaj yapılabilmesidir. Üstelik kullanım alanı çatlak, boşluk ve deliklerin kapatılması, soğuk ve sıcak su borularının izolasyonu, elektrik tesisatları, pencere ve kapı kasaları gibi oldukça geniş spektrumludur.

Poliüretan köpük, poliol türü kimyasal bir bileşiğin, diizosiyanat adı verilen bir madde ile karıştırılmasıyla birlikte reaksiyona girmesiyle oluşmaktadır. Poliüretan içeren ürünler şayet, bir ürünün içinde kullanılıyorsa, satılmadan önce tamamen sertleşir, yani ürünü oluşturan kimyasal reaksiyon tamamlanmış olur. 

Poliüretan Köpük Özellikleri

Sıklıkla açık sarı renkte olan bu yalıtım malzemesi, bazı durumlarda beyaz renkte de üretilebilir. Havadaki neme maruz kaldığında kısa sürede sertleşen bu malzeme, bir çok özelliğe sahip olmasıyla pek çok alanda tercih edilen malzemesidir. Bu kadar sıklıkla tercih edilmesini sağlayan poliüretan köpük özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ortamdaki nem ile kısa zamanda sertleşebilirlerken, sertleşme süresi 8-10 dakika ila 1 saat arasındadır,
 • Sertleştikten sonra üzerinde kesme, zımparalama, alçılama veya boyama işlemleri hemen yapılabilir,
 • Yapışma özelliği yüksek olduğu için hemen hemen her malzemeye kolayca yapışabilir,
 • Ek yerleri olmadığı için sızdırmazlık özellikleri yüksektirler,
 • -40 derece ile +90 dereceye kadar hava koşullarına dayanıklılığı ile ısı yalıtımında yüksek performans sağlayabilirler. Hatta öyle ki bazı özel üretilen tipleri -100 ila +200 derece arasında dayanım sağlayabilirler,
 • Raf ömürleri 1-2 yıl arasında olmasıyla oldukça uzun ömürlüdürler,
 • Buhar ve baskıya karşı dirençlidirler, dolayısıyla buhar bariyerine gerek duymazlar,
 • Isı, ses ve su yalıtımında yüksek performans sergilerler,
 • Uygulama kolaylığı sağlayabilirler,
 • Haşere ve böcek barındırmazlar ve antibakteriyel özelliktedirler,
 • Yapıların nefes almasını sağlayarak sağlıklı yaşam alanları yaratılmasına sağlayabilirler,
 • B2 sınıfı bir malzeme olarak yangın esnasında damlama yapmadıkları için güvenlidirler, 
 • Suya maruz kaldıklarında küflenme, çürüme, koku ve bozulma yapmazlar,
 • Düşük lamda değeri sayesinde yapıların yükünü hafifleterek güçlü bir yalıtım sağlayabilirler,
 • %90-96 oranında kapalı gözeneklerden oluştuğu için ısı geçirgenlik katsayısı oldukça düşüktürler, dolayısıyla ısı yalıtımında idealdirler. 

Poliüretan Köpük Çeşitleri 

Poliüretan köpüklerin, kullanım amaçlarına, uygulama şekline ve bileşenindeki komponentlere göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Piyasada en bilinen çeşitleri şu şekildedir;

Kullanım Amacına Göre 

Kullanım amacına göre poliüretan köpük çeşitleri ikiye ayrılır;

 • Yapıştırma köpükleri: Bileşenindeki polimerin yoğun tutulmasıyla yapıştırıcı özelliği artırılan polimer köpük çeşitleridir. Standart köpüklere göre genleşme oranları dana düşüktür. Daha fazla ısı yalıtımında kullanılırken mermer, tuğla, gaz beton, XPS ve EPS gibi farklı özellikteki yapı malzemelerine yapışabilirler. 
 • Boşluk doldurma köpükleri: Genelde derz dolgu uygulamalarında kullanılan bu köpük türü, en fazla kullanılan ve standart olarak tanımlanan köpük çeşididir. Ürünün pipetli kullanımı sayesinde ulaşılmak istenen her alana uygulanarak boşluklar doldurulabilir.

Uygulama Şekline Göre

Uygulama şekline göre poliüretan köpük çeşitleri ikiye ayrılır;

 • Tabancalı köpükler: Uygulamak için özel poliüretan köpük tabancası kullanılan bu köpük türü, profesyonel kullanımlar için tasarlanmıştır. Genleşme oranının düşük olmasından dolayı daha fazla küçük ve dar boşlukların doldurulmasında kullanılabilirler.
 • Pipetli köpükler: Piyasada en fazla satışa sunulan bu köpük türü, ürün ambalajının içinde bulunan pipet ile uygulanmaktadır. Genleşme oranı yüksek olmasından dolayı ise daha fazla büyük boşlukların doldurulması için tercih edilmektedir. 

Bileşenindeki Komponentlere Göre

Genelde sprey köpüklerde yapılan bu sınıflandırma içeriğindeki komponentlere göre olup, bu tarz olanlar ikiye ayrılmaktadır;

 • Tek komponentli köpük: Balkon, kiler, tavan araları, çatı ve dış cepheler yanında düzensiz yüzeylerde kullanılan sprey köpük çeşididir. Özel poliüretan köpük tabancası ile uygulanan ve pipetli poliüretan köpük türleri bu türdendir. 
 • Çift komponentli köpük: Uygulama alanları daha geniş spektrumlu olan bir köpük türüdür. Her genişliğe ve yüzey uygulanabilir. 

Aslında bu yalıtım malzemesi, aynı ürüne farklı isimler verildiği için çok çeşitleri varmış gibi düşünülen bir malzemedir. Piyasada anılan en fazla bilinen isimleri arasında; ses yalıtım köpüğü, şişen köpük, boşluk doldurma köpüğü, tek komponentli köpük, pencere ve kapı köpüğü, ısı yalıtım köpüğü, izolasyon köpüğü, sprey köpük ve inşaat köpüğü sayılabilir.

Poliüretan Köpüklerin Kullanım Alanları

İnşaat sektörünün neredeyse olmazsa olmazları arasına giren poliüretan köpükler, yalıtım için hemen hemen her yerde kullanılabilirler. Kullanıldığı alanlar; 

 • Duvara kapı ve pencere kasalarının sabitlenmesi ve boşlukların doldurulması amacıyla,
 • Yat, gemi ve karavan gibi sızdırmazlık gereken araçlarda, 
 • Ahır ve tavuk kümesi izolasyonda,
 • Buzhane ve kuru gıda depolarında yalıtımın sağlanmasında,
 • Çatı ve teras sızdırmazlığın sağlanmasında,
 • Kat aralarında izolasyonda,
 • Yapılarda perde betonlarda,
 • Banyo küvetlerinin zemine yapıştırılmasında,
 • Sıcak ve soğuk su borularının yalıtımında,
 • Elektrik tesisatlarında,
 • Endüstriyel yalıtım uygulamalarında,
 • Halı altlıkları, yatak ve mobilya gibi alanlarda,

Performansın yüksek olması için doğru bir şekilde uygulanması gereken poliüretan köpük, bir çok farklı yalıtım uygulamalarında kullanıcılarına şu avantajları sunabilir;

 • Isı Yalıtımı: -25 dereceye kadar düşük ısılara göre geliştirilmiş poliüretan köpükler, en zorlu hava koşullarında bile ısı yalıtımı sağlar niteliktedir. 
 • Ses Yalıtımı: Havalandırma borularının, baca ve klima ünitelerinin çevresinin yalıtılması, kapı ve pencere boşluklarının doldurulmasında kullanılırken, hava ve ısı yalıtımı sağlayabilirler. 
 • Su Yalıtımı: Dış mekan uygulamalarında karavan türü araçların anten türü mekanizmalarının ek yerlerinde, süs havuzlarında ve dekoratif taşların zemine veya birbirine tutturulmasında su yalıtımı sağlayabilirler. 

Poliüretan Köpükler Nasıl Uygulanır?

Binaların yapımı esnasında yalıtım ve sızdırmazlık gerektiren birçok alanda kullanılabilen poliüretan köpük, boşluk, çatlak veya deliklerin doldurulmasında yüksek performans sergileyen bir üründür. Ancak uygulamanın, amacına uygun ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Uygulama yapılacak olanın öncelikle yağ, toz ve kirden arındırılması gerekirken, uygulama poliüretan köpük tabancası veya pipetle yapılmaktadır.  

Yapı yalıtım ve sızdırmazlık işlemlerinde sıklıkla kullanılan bu köpükleri kullanmadan önce, kutusu 20-30 saniye boyunca çalkalanmalıdır. Kullanıma hazır hale köpük, baş aşağı tutularak veya tabancanın dozaj tetiğine basılarak uygulanmaktadır. Bunun yanında tetiğe ne kadar baskı uygulanırsa, köpüğün çıkış basıncı o kadar yüksektir. Dik yüzeylere uygulama yaparken, aşağıdan yukarı uygulanması gereken poliüretan köpük, nem ve hava ile temas ettiğinde hemen sertleşir. Uygulamanın, belirtilen aralıkta, ortam ve teneke sıcaklığında yapılması ise oldukça önemlidir. 

Sıkılan köpüğün hafif nemlendirilmesi bile reaksiyonu hızlandıracağı için daha verimli sonuç alınmasını sağlayabilir. Köpüğü sıkma esnasında hacminin hızlıca genişleyeceği hesap edilmesi gerekirken, yayılarak çevresinde kirletebileceği alanlar varsa bu dikkate alınmalıdır. Ve bu şekilde yapılan uygulama, ayrıca köpüğün tasarruflu bir şekilde kullanılmasını da sağlayan bir faktördür.  

Poliüreten köpük gibi ses, ısı ve su yalıtımında yüksek performans sergileyen malzemeler için e-santiye.com‘u ziyaret edebilir, geniş ürün yelpazemiz arasından ürünler seçebilirsiniz. Ayrıca enerji maliyetlerinizi düşürebilecek yalıtım çözümlerine dair sürekli güncellenen blog yazılarını okuyarak bilgilenebilirsiniz. Bütçe dostu bir yalıtım  sağlamak için kampanyalı ürünlerimize göz atabilir, avantajlarından yararlanabilir, binanızı daha yaşanası bir alan haline getirerek değerini de yükseltebilirsiniz.