Yapı marketler en kısa tanımıyla yapı malzemeleri satan marketlerdir. Uygun maliyet ve iyi kalite ile evlerini yenilemek isteyen bireyler genelde yapı marketleri tercih etmektedir. Artık yapı marketler sadece ihtiyaç dahilinde evinini yenilemek isteyen kişilerin tercihi olmaktan çıkmış durumdadır. Birçok insan evinde ufak dokunuşlar yapmak için de yapı marketlerde yapı malzemeleri almaktadır. Bunun dışında artık hobi amaçlı da yapı marketlerden birçok DIY “kendin yap” ürünü satın alabilirsiniz.  Yapı marketlerde bulunan ürünler kısaca şu şekilde sıralanabilir: ev ürünleri, elektrik, bahçe ürünleri, yapı kimyasalları, inşaat malzemeleri boyalar, fayans ve mermer gibi birçok ürün satışı yapılmaktadır.

Yapı Marketler Nasıl Ortaya Çıktı?

1980’lı yıllarda temelleri atılmış Yapı Marketler, kısa sürede hızla gelişim göstererek hayatımızda yer edinmeye başlamıştır. Yapı marketlerden önce eve yönelik yapı marketlerin satışında nalburlar etkindi. Aslında Türkiye’deki gelişimi çok eskiye dayanmayan yapı marketler, özellikle son 20 yılda büyük bir gelişim göstermesiyle dikkat çekiyor. Türkiye’de ev dekorasyonuna duyulan ilginin artışı, teknolojinin gelişmesi de bu sektördeki gelişimin nedenlerinden bir kaçı. Hızla gelişen yapı sektöründe; kolay ulaşılabilirlik, uygun fiyat ve ürün çeşitliliği büyük önem teşkil ediyor. Ayrıca ev konforunuzu terk etmeden, online olarak ulaşımı olması da yapı marketlere büyük avantaj sağlıyor. Bu durumun en büyük etkenlerinden biri ise tüketici alışkanlıklarının gün geçtikçe değişmesi.

Yapı Marketlerde En Çok Tercih Edilen Ürünler

Yapı marketler, ürün çeşitliliği ile evinde değişiklik yapmak isteyen herkesin uğrak noktası olmaktadır. Boya, elektrik malzemeleri, bahçe mobilyaları gibi birçok alanda ürün çeşitliliğine sahip olan yapı marketlerin, en çok satışı olan kategorilerinin başında mutfak, banyo, bahçe dekorasyonu gibi alanlar başı çekmektedir. Yaşam alanını değiştirmek veya kendi dokunuşunu eklemek isteyen bireyler en çok bu alanlara ilgi gösteriyor diyebiliriz. Bizler, E-Şantiye olarak, Praseat, Bancho, Bosch, Tytan Professional gibi sektöründe öncü birçok markanın ürün skalasını hizmetinize sunuyoruz. E-Şantiye’de Yapı Market ve Hırdavat ürünlerimizi incelemek için E-Şantiye Yapı Market ve Hırdavat sayfamıza göz atmayı lütfen unutmayın.

Yapı Marketlerden Nasıl Alışveriş Yapabiliriz? 

İster online yapı marketleri, ister fiziksel olarak şubesi bulunan yapı marketlerini ziyaret edelim, yapı marketlerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler bulunmakta. Yapı marketler sadece ustaların veya işin ehli kişilerin hizmetinde olan marketler değil. Çünkü biz de kişisel zevklerimiz doğrultusunda yapı marketlerden ürün alımını rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Yapı Marketlere gitmeden önce mutlaka bilinmesi gerekenler, öncelikle alışveriş listemizin kontrolünü sağlamanız gerekiyor. Bunun nedeni, Yapı Marketleri çok fazla ürün skalasına sahip olduğu için içerisinde kafanızın karışma ihtimali bir hayli yüksek. Yapı marketlerine elinizde bir liste olmadan gitmek isterseniz, almak istediğiniz ürünlerin arasında kaybolabilirsiniz. Bu nedenle yapı marketlerini ziyaret etmeden önce, ihtiyacınız doğrultusunda ürün kategorilerini ve hatta ürün markalarını belirlemeye özen gösterin. 

Yapı Marketlere gitmeden önce mutlaka bilinmesi gerekenlerden bir diğeri ise, marketler arasında fiyat karşılaştırması yapmak olacaktır. Aynı ürün birbirinden farklı yapı marketlerinde farklı fiyattan satılıyor olabilir. Veya bazı marketlerde alacağınız ürünün toptan fiyatının hesaplanması ile ürün maliyetini düşürebilirsiniz. Son olarak, yapı marketlerde alışveriş yaparken sadece uygun fiyat seçeneğini tercih etmeye çalışmamanızı öneririz. Yapı marketlerde uygun fiyat önceliğiniz olsa bile, ürünlerin kalite karşılaştırmalarını mutlaka yapın. En iyi kalitede yapı malzemeleri için ise e-santiye.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın.