photographing building 8W3LGPW

İnşaat sektöründe, yapıların inşaatında kullanılan malzemelerin geneline yapı malzemeleri denir. Ahşap, çimento, beton, tuğla ve metal gibi malzemeler kullanılan en yaygın yapı malzemeleri arasındadır. Yapı malzemelerinin, doğru miktarda alınmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş olması, inşaatın sorunsuz ve doğru şekilde ilerleyebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu malzemelerin tercihi kullanılacak yapıya ve bütçeye göre değişkenlik gösterebilmekte. Genel olarak doğada da bulunan yapı malzemeleri olduğu gibi, günümüzde yapay birçok yapı malzemesi de mevcut.

Doğal Yapı Malzemeleri Nerelerdir, Nerelerde Kullanılır?

carpenter done woodwork by sawing wood XUZQZMW

Doğal yapı malzemeleri, yani doğada bulunan yapı malzemeleri, günümüze biraz kullanım dışı kalmış olsa da işlevselliğini yitirmemiştir. Bunun yanında doğal yapı malzemelerinin üretim ve taşıma anlamında da kolaylıkları mevcuttur. En yaygın kullanılan doğal yapı malzemeleri arasında; ahşap, taş, toprak, kum, kil, kerpiç, bambu, saman gibi içlerinde yüzyıllardır da kullanılan malzemelerin olduğu birçok çeşit bulunmakta. Doğal yapı malzemelerinin tercihinde en önemli nokta, ekolojik avantaj sağlaması. Doğal yapı malzemeleri çevreye daha az zarar veren ve üretim – yapım aşamasında enerji kaybını minimuma indiren yapı malzemeleridir.

carpenter or woodworker measuring a block of wood EFBX3RJ

Doğal yapı malzemeleri geçmişten günümüze birçok alanda tercih edilmektedir. Örneğin doğal yapı taşları, yapıların temeli, zemini, çatısı ve duvarlarında çoğunlukla tercih edilmektedir. Ağaçtan elde edilerek yapılan ahşap ise, pencere doğramaları, yer döşemesi, kapı, merdiven gibi birçok alanda tercih edilmektedir. Kerpiç ise günümüzde kullanımına devam edilen en eski yapı malzemelerinden biri olup, hala bazı bölgelerde tuğla yerine inşaat sürecinde kullanılmaktadır.

Yapay Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Doğal kaynaklardan yararlanarak, insanların bu kaynaklardan çıkan malzemeleri daha kullanışlı ve güçlü hale getirmesi için işlediği malzemelere yapay yapı malzemeleri denir. Yapay yapı malzemeleri, uzun ömürlü oluşu, dirençli oluşu gibi özellikleri bakımından doğal malzemelere göre daha sık tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yapay yapı malzemelerinin maliyeti doğal yapı malzemelerine göre oldukça ucuzdur. En çok kullanılan yapay yapı malzemeleri arasında; boya, tuğla, seramik, plastik, yalıtım malzemeleri, alçı, boru, beton gibi birçok ürün yer almaktadır.

Yapay yapı malzemeleri genellikle, çatı- zemin kaplamaları, dış cephe kaplamaları gibi yerlerde kullanılmaktadır. İnşaat sektörünün genişlemesinde bu malzemelerin etkisi çok büyüktür. Günümüzde, dayanıklı evler yapılabilmesi için yapay yapı malzemelerinden yardım alıyoruz.

Yapı Malzemeleri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir yapının tamamlanması için başlıca gerekliliklerden biri olan yapı malzemelerini alırken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır. Şüphesiz ki yapılacak inşaatın türüne göre kullanılacak yapı malzemeleri de değişkenlik göstermektedir. Kullanılacak bu yapı malzemelerinin, inşaat sürecine başlanmadan belirlenmesi gerekmektedir. Seçilen malzemelerin miktarı da yine inşaat sürecinden önce kesinleştirilmelidir.

Yapı malzemelerinin seçimi yapılırken, yapı malzemesinin güvenli olduğu ve ileriye dönük bir sorun teşkil etmeyeceği teyit edilmelidir. Bu malzemeler arasında, içerisinde zararlı madde veya atık olan yapı malzemeleri de düşünülmelidir. Ayrıca kullanılacak yapı malzemesini iş güvenliği riski olup olmadığından emin olmak da önemlidir.

Gerekli adımları sağladıktan sonra, alanınıza en uygun yapı malzemelerini araştırmak için Yapı Malzemelerimizi inceleyebilir, ürün ve fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.