Yapı kimyasalları, inşaat sırasında kullanılan malzemelerin içeriğinde bulunan ve işlevlerine yardımcı olan malzemelerdir. Kimya bilimi geliştikçe inşaat sektöründeki bu malzemelerin formülasyonları da güçlenmiş, bu alanda vazgeçilmez hale gelmişlerdir.

Yapı kimyasalları, zemin ve levha yapıştırma, seramik ve fayans kaplama, dekoratif sıvalar, su izolasyon malzemesi, mantolama sıva ve yapıştırıcıları, kristalize su izolasyon malzemesi gibi birçok farklı inşaat alanında efektif olarak kullanılır. İnşaatta geleneksel yöntemlerin kullanılması dayanıklılık ve uzun ömür açısından dezavantajlıdır. Bu yüzden kimyasal malzemeler güçlü formülleriyle uzun yıllar içinde oluşacak zararı minimalize eder.

Yapı Kimyasalları Çeşitleri

1. Beton Katkılı Yapı Kimyasalı

Beton, en çok kullanılan yapı malzemelerinden biridir ve iyi yönetilmesi önemlidir. Dökülmeden önce veya hazırlanırken beton karışımına eklenen kimyasallar betonun bazı özelliklerini değiştirir. Hızlanma ve gecikme süresinde, kalite ve yönetilebilirliğinde iyileştirme sağlar. Yapım maliyetinin düşmesine yardımcı olur.

2. Isı ve Su Yalıtım Yapı Kimyasalı

Su yalıtımı, banyo, teras ve çatı gibi çokça suya maruz kalan alanların su geçirmezliği açısından oldukça önemlidir. Su yalıtımı kimyasalları bu alanlarda kullanılan malzemelere yardımcı olur. Su geçirmezliğe katkı sağlarken suyun yaratacağı zararı da önlemek üzere geliştirilmişlerdir. UV ışınlarına karşı dayanıklı, mantar ve mikroorganizmalara karşı koruyucu özelliktedirler.

Isı yalıtımı için harçlarda ve mantolamada kullanılır, yapıyı ısıya karşı dayanıklı hale getirirler. Köpük spreyler ve levhalarda kullanılan kimyasallarla ısı yalıtımı etkili bir koruma sağlamış olur.

3. Yapısal Güçlendirme Ürünleri

Betondan oluşturulan alanların güçlenmesi üzerine geliştirilmişlerdir. Astar ve harçlarda, korozyon önleyici kaplamalarda, bağlayıcı maddelerde kullanılmaktadırlar. Yapının güçlendirilmesinde önemli bir katkı sağlarlar.

4. Derz Dolgu Yapı Kimyasalı

Derz, duvar veya tuğlaların arası harçla doldurulup mala çekildiğinde ortaya çıkan boşluklardır. Bu boşlukların doldurulması için kullanılan poliüretan veya esnek derz dolgular yapı kimyasalı olarak karşımıza çıkar.

5. Endüstriyel Zemin Ürünleri

Endüstriyel zeminlerin çeşitli ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş ürünlerdir. Dayanıklılık, estetik görünüm ve yük hareketi gibi birincil gereksinimleri yerine getirmek üzerine üretilmişlerdir. Bunlar; epoksi astar ve epoksi boya, beton kür, beton cilası, yüzey sertleştirici, çap ve epoksi zemin kaplama gibi malzemelerdir.

BASF Yapı Kimyasalları

BASF; ambalaj ve matbaa, boya ve kaplama endüstrisi, otomotiv ve taşımacılık gibi alanlarda dünya çapında faaliyet gösteren bir organizasyondur. Performansı yüksek ve ekonomik yapı malzemesi çözümleri için tercih edilebilecek uygun bir seçenektir.

İnşaat sektörü için de geniş bir ürün yelpazesi sunan BASF Yapı Kimyasalları, ısı ve su yalıtımı için geliştirilmiş malzemeler ile sağlıklı çözümlere sahiptir. Gezegen dostu ürünlerle uzun yıllar dayanıklı kalacak yapılar için kaliteli bir seçimdir.

Astar BASF Yapı Kimyasalları

MasterTile P 300

Kopolimer akrilik esaslı, tek bileşenli, emici yüzeyler için astar malzemesidir. Duvar kağıdı ve boya uygulamalarından önce astar olarak uygulanmaktadır. Emici yüzeylerin nemden korunmasında etkilidir. Bu tip yüzeylere yapılan çimento uygulamalarının çatlamalarını önler. Yüksek aderans sağlar ve kolay uygulanır.

Su yalıtımı BASF Yapı Kimyasalları

MasterSeal 645

Çimento ve bitüm-kauçuk esaslı yapısıyla derzsiz ve su geçirmeyen bir kaplama oluşturur. İstinat duvarlarında, bodrumlarda, yeraltı otoparklarında su ile sürekli temas halinde olan alanlarda kullanıma uygundur. Mikroorganizma oluşumuna ve agresif su hareketlerine karşı dayanıklıdır.

Kuru ve hafif nemli yüzeylere mala ile uygulanmaktadır. Yaşlanmaya, çeşitli tuz çözeltilerine ve zayıf asitlere karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.

MasterTile WP 668 (Lastogum)

İç mekanlarda yatay düşey uygulamalarda, okul, yurt, hastaneler ve otellerin banyo, duş ve wc gibi basınçlı suya maruz kalmayan ıslak hacimlerinin su yalıtımında kullanılır.Nem ve suya duyarlı alçı, alçıpan, kontraplak, OSB ve ahşap gibi yapı elemanlarının su yalıtımında, hızlı su yalıtım ve seramik uygulaması gerektiren yerlerde kullanılır. Hızlı kürleşir ve esnek bir yapı oluşturur.

BASF, beton katkılı yapı malzemeleri, çimento katkı maddeleri, yeraltı inşaatı için kimyasal çözümler, su ve ısı yalıtım sistemleri, dolgu macunları, beton onarım ve koruma sistemleri, performans derzleri, performans döşeme sistemleri, fayans sabitleme sistemleri, genleşme kontrol sistemleri ve ahşap koruma için çözümler sunar, ürün yelpazesi geliştirir. İklim ve gezegen dostu bir politikaya sahiptir.

BASF yapı kimyasallarını en uygun fiyatları ile e-santiye.com‘u ziyaret ederek temin edebilirsiniz.