Teraslarda su yalıtımı için hangi yöntemin seçileceğini belirleyen ana kriter zemin ve durumudur. Mesela uygulama yapılacak zemindeki çatlak şayet çok kalın ise sürme esaslı seçilen bir yöntem istenilen performansı vermez. Böyle bir durumda öncelikle bir dolgu malzemesi ile çatlağın onarılması gerekirken, ardından yalıtım işlemi yapılır. Ya da böyle bir durumda yalıtım malzemesi ile birlikte bir dolgu malzemesinin de kullanılması gerekir. Bunun yanında teras veya balkon gibi bir zemine su yalıtımı yapılması gerekiyorsa, betonun ya da fayansın altında mı kalacağı oldukça önemlidir. Ayrıca su yalıtımı malzemeleri seçiminde zeminde gezilip gezilmeyeceği de etkili bir kriterdir. 

Teras Su Yalıtımında Kullanılan Yöntemler

İnşaat sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olan teras su yalıtımında kullanılan yöntemler belirlenirken öncelikle gözden geçirilmesi gereken temel kıstaslar vardır. Bu kıstaslar; 

 • Terasın kullanım şekli, 
 • Terasın zemin malzemesi 
 • Terasın özellikleri
 • Teras zemininin durumu 
 • Teras su yalıtımı için ayrılacak bütçe

Bu kıstasların yanında daha derinlemesine incelenmesi gereken bir nokta da terasın özellikleridir. Bu sayede daha doğru ve etkili bir malzeme seçilebilir. Terasın özelliklerinde belirleyici etmenlerde şu şekilde sıralanabilir; 

 • Kapalı teras mı?
 • Bahçe tipi teras mı?
 • Açık teras mı?
 • Gezilemeyen teras mı?
 • Gezilen teras mı?

Yukarıda belirtilen bu kriterler ışığında zemine uygun bir  malzeme seçilmediği takdirde işlemden istenilen performans yakalanamaz iken sızan su büyük hasarlara neden olabilir. Geri döndürülemez hasarlar binaların hem içinde hem de dışında tahribat yaratırken, çok küçük sarsıntılarda bile binanın yıkılması gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Özellikle teraslara sahip binalarda eğim olmadığı ve su birikme risk yüksek olduğu düşünüldüğünde bu, çatıya göre daha fazla su birikmesi anlamına gelir. Dolayısıyla en fazla su yalıtımı ihtiyacı olan alanlardan birinin teraslar olduğu konusu daha net bir şekilde anlaşılabilir.  Ve böylelikle en çeşitliliği bol olan su yalıtım malzemeleri arasından en doğru malzeme seçmek için etkin adımlar atılabilir. 

Teras Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Uygulanacak olan teras su yalıtımı işleminde kullanılacak olan malzemeler oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlilik içerisinde hangisinin doğru ve performansı en yüksek malzeme olduğuna ise ancak özellikleri hakkında tam bilgi sahibi olunarak karar verilebilir. Malzeme seçerken teras veya balkonun sert ya da elastik bir zemine sahip olup olmadığı ya da renkli yada şeffaf bir malzemenin kullanılıp kullanılmayacağının sorgulanması gerekir. Farklı özelliklere sahip teras su yalıtımı malzemelerinden sıklıkla kullanılan şu şekilde sıralanabilir;

Epoksi Teras Su Yalıtımı

Esnek olmayan epoksi su yalıtım malzemesi, tüm teras yüzeylerinde kullanılabilir özelliktedir. Çizilmez ve sert bir katman oluşturan bu malzeme, üzerine hiçbir işlem yapılmadan veya yapılarak kullanılabilir. İstendiğinde şeffaf kalabileceği gibi uygulama esnasında katılan özel renklendiriciler ile renklendirilebilir. Epoksi teras su yalıtımı içinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. 

Bitüm Bazlı Su Yalıtım Malzemesi 

Uzun ömürlü ve yekpare olan bitüm bazlı su yalıtım malzemesi zifte benzemektedir. Fayans veya beton yapılmadan önce alt zemine uygulanmalıdır. Emici ya da emici olmayan yüzeylere kullanılabileceği gibi çatı oluklarına da uygulanabilir.

Membran Su Yalıtım Malzemesi

Diğer malzemelere göre nispeten daha zor bir malzeme olan membranlar, teras su yalıtımı uygulamasında da kullanılabilirler. Kullanım ömrü 10 yıl kadar olan bu malzeme fayans veya şaptan önce uygulanmalıdır. İşinde uzman bir uygulayıcı tarafından yalıtım işleminin yapılması şarttır. Çünkü, aksi takdirde düzgün olmayacağı için su yalıtımı etkisiz olur. 

Çimento Bazlı Su Yalıtım Malzemesi

Tam elastik özellikte bir su yalıtım malzemesi olmasıyla üst sınıf sayılan çimento bazlı bu ürün, uygulama sonrası 10 yıl ömürlüdür. Uygulama yapılan zemin üzerinde yürünebilirken, fayans veya beton altına da tatbik edilebilir.

Sürme Bazlı Su Yalıtım Malzemesi

Hızlı ve pratik bir su yalıtım ürünü olan sürme bazlı su yalıtım malzemeleri, adından anlaşılacağı gibi rulo veya fırça gibi bir araçla uygulanır. Çoğunlukla çift kat uygulanan bu ürün, gerektiğinde 3 kat olarak da sürülebilir. Çatlak içeren zeminlerde birinci kat bu hasarı kapatırken, ikinci kat su kaçaklarını önleme amacıyla sürülmektedir.

Yarı ve Tam Elastik Su Yalıtım Malzemeleri 

Diğer su yalıtım malzemelerine göre oldukça uzun ömürlü olan bu ürün uygulandığında üzerinde yürünebilir. Teraslar harici su depolarında da kullanılabilir olmasıyla kullanım alanları oldukça geniştir. Doğru bir şekilde uygulandığında ise tam anlamıyla yalıtım sağlayabilir niteliktedir.

Gezilebilir Su Yalıtım Malzemeleri

Bazı teraslar için olmazsa olmaz bir özellik olan üzerinde gezilebilirlik, teras su yalıtım malzeme seçiminde önemli bir kriterdir. Çünkü üzerinde gezilebilen bir terasa tam ters özellikte bir ürün uygulanırsa yapılan yalıtım işleminden sonra zemin kurumayabilir. Ve dolayısıyla uygulamanın üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hep ıslak kalır ve basıldığı zaman vakumlama etkisi yaratır. Şayet teras su yalıtımı malzemesi yapıldıktan sonra üzerine fayans gibi herhangi bir kaplama malzemesi gelmeyecekse, üzerinde gezilebilir bir su yalıtım malzemesi kullanılması şarttır. 

Fayans Üzerine Uygulanan Su Yalıtım Malzemesi

Teraslarda sıklıkla kullanılan fayans üzerine uygulanan bu su yalıtım malzemesi, zemin kaplamasına yapışır özelliktedir. Aksi takdirde diğer su yalıtım malzemeleri fayans üzerine uygulanmaz iken istenilen performans elde edilemez. 

Teras Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Evlerin vazgeçilmez alanlarından biri olan teraslarda kullanılan su yalıtım malzemeleri genelde +5 ile +35 derece aralığında uygulanması önerilmektedir. Aşırı soğuk veya sıcak şartlarda olduğu gibi yağışlı durumlarda da uygulanmamalıdır. Bu yalıtım işlemi ise ister işyeri olsun isterse konut genelde inşaat aşamasında yapılması tercih edilmektedir. Ancak sonradan da yapılabileceği gibi inşaat aşamasında yapılan su yalıtımı eksik veya yanlış uygulandığında da yenilenmesi gerekebilir. 

Teras su yalıtım malzemesinin uygulanmasının inşaat halinde yapılması ise hem daha pratik hem de ekonomik olacağı unutulmamalıdır. Yapılacak olan yalıtım işleminin nasıl yapılacağı ise zeminin özellikleri, seçilen malzeme ve zemin kaplamasına göre farklılıklar gösterir. Mesela yapıştırma şeklinde bir su yalıtım malzemesi kullanılması gerekiyorsa, bu genelde bitümlü suu yalıtım malzemesi ile uygulanmaktadır. Membranların zemin yüzeyine yapıştırılması için öncelikle zeminin hazır hale getirilmesi gerekirken, bu malzeme top olarak temin edilir ve zeminin ıslatılmasından sonra uygulanır.

Son dönemlerde sıklıkla tercih edilen bir malzeme olan poliüretan ürünler, iklim kurallarına dayanıklı olmasıyla oldukça avantajlıdırlar. Ancak her malzemenin olduğu gibi bunun da uygulama şekli ve özellikleri kendine hastır. Bu noktada esas olan hızlı ve etkili bir su yalıtım işleminin yapılabilmesidir. Ayrıca yapılacak olan işlem kişilerin terasların kullanımını kısıtlamaması gerekir. Genel itibari ile teraslarda yapılan su yalıtım işlem adımları şu şekilde sıralanabilir; 

 • Öncelikle su yalıtım yapılacak olan terasın etüdünün yapılması gerekir. 
 • Zeminin temizliği veya kurutulması gibi ön hazırlık yapılır.
 • Mevcut kaplama varsa sağlamlığı ve türü belirlenir.
 • Zeminin özellikleri yanında çatlak olup olmadığı gibi kriterler belirlenir. 
 • Çatlaklar varsa öncelikle kapatılır.
 • Kaç kat su yalıtım malzemesi uygulanacağına göre zeminde işlem yapılır.
 •  Şayet üzerine fayans veya farklı bir malzeme kaplanacaksa su yalıtım malzemesinin kuruması beklenir.
 • Teras su yalıtım malzemesinin tam olarak kuruyup kurumadığı test edilir. Öncesinde kesinlikle ıslatılmamalı veya bir uygulama yapılmamalıdır.

Şayet sizde işyeri veya konutunuzun vazgeçilmez alanlarından biri olan terasınız için su yalıtım işlemine ihtiyaç duyuyorsanız; pratik, bütçe dostu ve kaliteli malzemeler için e-santiye.com‘u sayfasını ziyaret edebilir, ürünler arasından tercih yapabilirsiniz. Bunun yanında ses, ısı ve su yalıtımı çözümlerine dair en son gelişmeleri içeren blog sayfamızdan bilgilenerek avantajlar sağlayabileceğiniz  kampanyalı ürünlerimize göz atabilirsiniz. Bu sayede yalıtım uygulamaları konusunda hem bilinçlenebilir, hem de yüksek performanslı ürünler satın alarak yalıtım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.