En sevdiğiniz kupayı, tabağı veya süs eşyasını kırmak bir felaket gibi gelebilir, ancak seramik yapıştırıcı sayesinde bu eşyalar çöpe gitmek zorunda değil. Sevdiğiniz bir seramik eşyayı tekrar bir araya getirmek düşündüğünüz kadar zor değil. Alet çantanızda iyi bir seramik yapıştırıcı ile kırık bir seramik ürünü kurtaracağınızdan emin olabilirsiniz. Seramik yapıştırıcılar, kırık seramik ürünlerin mükemmel bir sabitleyicisi olmasının yanı sıra, çeşitli kullanım alanları da vardır. Bu yazıda, ihtiyaçlarınız doğrultusunda en ideal seramik yapıştırıcıyı seçmeniz konusunda fikir sahibi olabilmeniz için, seramik yapıştırıcının birçok kullanım alanını, nasıl kullanılacağını ve bu ürünü satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele alıyoruz.

Seramik Yapıştırıcı Nedir?

Seramik yapıştırıcı, adından da anlaşılacağı gibi kırık seramik ürünleri tekrar birbirine yapıştıracak kadar güçlü bir yapıştırıcıdır. Piyasada çok çeşitli seramik ürünler var ve belirli ürünlere daha uygun farklı seramik yapıştırıcılar var. Yani, bir seramik yapıştırıcı, her seramik ürün için doğru seçim olmayabilir. Genel olarak seramik yapıştırıcılar, kırılmış seramik ürünleri kalıcı olarak tekrar birbirine yapıştırabilen son derece güçlü yapıştırıcılardır. Seramik yapıştırıcısının, kırık tabak tamiri, kupa tamiri, değerli antika tamiri, hediyelik eşya tamiri ve ayrıca mutfağınızda veya banyonuzdaki yer karolarını tamir etmek gibi birçok kullanım alanı vardır. Seramik yapıştırıcı fiyat yönünden değişkenlik gösterir ancak, bu ürüne sahip olmak, kırılan parçaları değiştirmenin maliyeti düşünüldüğünde çok daha uygun maliyetli bir yoldur. Siz de seramik parçalar hakkında ürün ve fiyat bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı Seramik Yapıştırıcı Türleri Nelerdir?

İki ana seramik yapıştırıcı türü vardır: Epoksiler ve süper yapıştırıcılar. Bu bölümde, epoksiler ve süper yapıştırıcılar arasındaki farkları ve belirli seramik ürünler için hangi yapıştırıcının kullanılması gerektiğini açıklayacağız.

Epoksiler

Epoksi yapıştırıcılar, bir tür polimer yapıştırıcıdır ve iki bileşikten oluşur: Reçine ve sertleştirici. Genellikle, çok güçlü bir yapıştırıcı oluşturmak için bu iki bileşiği kendiniz karıştırmak zorunda olursunuz. Karışımınızda ne kadar sertleştirici kullanırsanız, yapıştırıcı o kadar güçlü olur, ancak kuruması da daha uzun sürer. Kuruma süresi, dikkate alınması gereken bir faktördür. Epoksi yapıştırıcının harika bir özelliği de %100 su geçirmez olmasıdır. Yani tamir ettiğiniz ürünün yıkanması gerektiğinde (seramik kupalar ve tabaklar gibi) bu tip yapıştırıcıları kullanmak en doğru seçimdir. Bu yapıştırıcının gücü etkileyicidir, bu nedenle bir şeyi bir kez yerine yapıştırdığınızda kesinlikle orada kalacaktır (Bu yüzden bunların hiçbirini kazara dökmediğinizden emin olun!).

Epoksi yapıştırıcıyı karıştırırken oranları doğru bir şekilde elde etmek biraz zor olabilir, ancak neyse ki, etkili ve uzun ömürlü bir epoksi yapıştırıcı oluşturmak için üreticiler tarafından hali hazırda ölçülmüş halde bulunan başlangıç ​​bileşiklerini satın alabilirsiniz. Epoksi yapıştırıcı kullanmanın bir diğer dezavantajı, hasarlı bir seramik ürünü onarmak için kullanırken diğer yapıştırıcılardan biraz daha görünür olabilmesidir. Ancak bu noktada, tamir ettiğiniz seramiğe uygun farklı renklerde epoksi yapıştırıcılar satın alabilirsiniz. Örneğin, beyaz bir porselen tabağı tamir ediyorsanız, bu seramik yapıştırıcıyı beyaz renkte tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, bir epoksi yapıştırıcı kullanırken inanılmaz derecede sıcaklığa dayanıklı olduğunu, yüksek basınçlara dayanabileceğini ve su geçirmez olduğunu göreceksiniz. Bu yapıştırıcı tipi 150°C sıcaklığa kadar dayanıklıdır.

Epoksi yapıştırıcı kullanmanın yararı, boşluk doldurucu olarak da kullanılabilmesidir. Bu, seramik parçaları tekrar birbirine yapıştırmanın yanı sıra, kırık parçalar birbirine tam olarak uymuyorsa boşlukları da doldurabileceği anlamına gelir.

Süper Yapıştırıcılar

Süper yapıştırıcıların kullanımı genellikle epoksilerden daha kolaydır, çünkü bileşikleri kendiniz karıştırmanız gerekmez. Havadaki nemle reaksiyona girdiğinde sertleşen siyanür türevi siyanoakrilattan yapılırlar. Kullanım kolaylığı arıyorsanız, doğrudan kullanılabildiği ve uygulandıktan sonra hızla kuruduğu için süper yapıştırıcılar iyi bir seçenektir. Süper yapıştırıcı, bir kaza olduğunda hızlı bir tamir arıyorsanız, kullanışlı bir seramik yapıştırıcıdır.

Süper yapıştırıcı kullanmanın dezavantajı, epoksi yapıştırıcı kadar güçlü olmamasıdır. Ayrıca kolayca çözülür, bu nedenle düzenli olarak bulaşık makinesine giren eşyaları tekrar onarmak zorunda kalacaksınız. Su geçirmezlik için bu yapıştırıcı türü harika bir seçenek değildir. Süper yapıştırıcıların boşlukları doldurma özelliği yoktur. Bu nedenle, kırık parçaların tümüne sahip olmanız gerekir ki onu tamir edebilesiniz. Eğer ki kırılan parçaların bir kısmı kayıpsa, sizin için doğru seçim epoksiler olacak.

Seramik Yapıştırıcı Kaç Saatte Kurur?

Söz konusu, seramik yapıştırıcıların ne kadar sürede kuruduğu olduğunda, bu sorunun cevabı her ürün için farklılık gösterir. Bazı markaların seramik yapıştırıcıları bir dakikada kurur ancak tam gücüne 3 gün sonra ulaşır. Bu sorunun cevabı için kullanım alanı da önemlidir. Örneğin, seramik tabak ve kupalar gibi ürünler için olan seramik yapıştırıcılar, 15-40 saniye içinde kuruma özelliğine sahiptir. Ancak tabii ki çeşitli markalarda bu süre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, mutlaka aldığınız ürünün kullanma talimatına göz atmalısınız. Söz konusu epoksiler olduğunda ise kuruma süresi daha uzundur. Epoksiler, daha güçlü yapıştırıcılar olduğu için bu süre, yarım saatten, 2 saate kadar değişkenlik gösterebilir. Burada size düşen, yine kullanım talimatına göz atmak olacaktır. Seramik yapıştırıcı İstanbul gibi büyük şehirlerde çok farklı tiplerde karşınıza çıkar. Burada önemli olan seçkin bir tedarikçi ile doğru seramik yapıştırıcıyı seçmektir. Seramik yapıştırıcı için seçim yapmak şansa bırakılacak bir iş değildir.

Seramik Yapıştırıcı Kullanımı

Seramik eşyalarınızı tekrar bir araya getirmek düşündüğünüzden daha kolaydır. En iyi sonuçlar için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Tamir edeceğiniz seramik üründe, tüm parçaların kuru olmasına dikkat edin.
 2. Tüm parçalara sahip olduğunuzdan emin olun.
 3. Kırık öğenin tüm parçalarını tekrar bir araya getirin.
 4. Kırılan seramiğin parçalarının her iki tarafına ince bir tabaka halinde seramik yapıştırıcıyı özenle sürün.
 5. Yapıştırılmış parçaları tekrar birbirine bastırın ve üreticinin talimatlarına göre bir süre sabit şekilde tutun. Parçaları hareket ettirmemeye dikkat edin.
 6. Yapıştırıcı, tamamen sertleştikten sonra fazla veya dökülen yapıştırıcı kalıntılarını temizleyin. Bir maket bıçağı kullanın ve taşan yapıştırıcı kalıntılarını nazikçe kazıyın.

Seramik Yapıştırıcı Avantajları

Bir seramik yapıştırıcının, amacına uygun şekilde doğru olanı seçildiğinde, birçok avantajı vardır. Bir seramik yapıştırıcı ile hemen hemen her seramik ürünü onarabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin çok yönlü olma özelliğini de unutmayın. Seramik yapıştırıcı ile sadece seramiği değil birçok ürünü güçlü şekilde yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin başlıca avantajlarına değinecek olursak aşağıdaki gibidir:

 • Mükemmel yapışma performansı sunar,
 • Sıcaklık farklılıklarından kaynaklanan gerilim ve titreşimlere karşı dayanıklıdır,
 • Her türlü iklim koşuluna dayanıklıdır,
 • Dikey uygulamalarda kayma olmaz,
 • Kolay hazırlanır,
 • Yapılan uygulamanın oluşturduğu sağlamlık, uzun ömürlüdür,
 • Çok yönlüdür,
 • Yüksek esneklik özelliğine sahiptir.